Dlhoročný spor medzi iFinex, a štátom New York (NY) je nedávno ukončený. Vyšetrovanie spoločnosti štátom New York poznačilo obchodné meno stablecoinu Tether, čo sa publikuje v odbornej kryptomenovej verejnosti pod označeným ako FUD.
Čo je skratka FUD?
FUD je skratka z anglických slov fear, uncertainty and doubt, čo znamená v preklade strach, neistota a pochybnosť.
Táto skratka v kryptosvete vlastne opisuje situáciu, ako účelové šírenie nepravdivých informácií o kryptomene, za účelom zníženia alebo poškodenia jej hodnoty. Na základe následného zníženia cien, potom môžu veľkí investori lacnejšie investovať. Tieto dezinformácie sú často vymyslené a nepravdivé, za účelom naháňania väčších ziskov.
FUD môžu spôsobiť aj obvinenia zo strany vyšetrovateľov, v prípadoch, ak sa kryptomenová spoločnosť dopustí podozrenia na podvod, respektíve bude súdom právoplatne odsúdená.
Ukončenie sporu medzi iFinex a štátom NY
Generálna prokurátora štátu NY ukončila vyšetrovanie dohodou po takmer dvoch rokov s firmou iFinex, materskou spoločnosťou burzy kryptomien Bitfinex a Tether ako emitenta stablecoinov Tether. Dohoda bola ocenená na 18,5 milióna dolárov. Stiahli obvinenie, s podmienkami, kde nesmú podnikať v štáte NY a musia predkladať podrobné štvrťročné reporty.
Tether & @Bitfinex have reached a settlement with @NewYorkStateAG. After 2.5 years and 2.5M pages of info shared, we admit to no wrongdoing and will pay US$18.5M to resolve this matter. 1/3
— Tether (@Tether_to) February 23, 2021
No finding that Tether ever issued without backing or to impact crypto prices. This settlement shows our commitment to the future of the industry, and to transparency with quarterly disclosures of @tether_to reserves going forward. 2/3
— Tether (@Tether_to) February 23, 2021
We are pleased to put this behind us. Full statement available below. #onward https://t.co/0rwyVOeFAN 3/3
— Tether (@Tether_to) February 23, 2021
O aké obvinenie išlo?
V apríli 2019 generálna prokuratúra obvinila spoločnosť Bitfinex, za neoprávnenú pôžičku finančných prostriedkov vo výške 850 milióna dolárov od spoločnosti Tether. Firma Tether touto pôžičkou pre Bitfinex, znížila svoje finančné prostriedky, ktoré mala v stanovenej rezerve.
V právnom prípade išlo o spor, či spoločnosť Tether ponížením svojej zákonne stanovenej rezervy mala právo podnikať a obchodovať so stablecoinom Tether. V konečnom dôsledku sa spor ukončil dohodou o nepriznaní žiadnych priestupkov.
Je to koniec FUD-u voči stablecoinu Tether?
Podľa právnych odborníkov nie je jednoznačné v tomto spornom prípade vyhlásiť, či išlo o víťazstvo alebo prehru obidvoch strán. To, že sa Tether a Bitfinex vyrovnali s NY prokuratúrou, ešte neznamená, že sú z najhoršieho vonku. Tvrdia to právni experti Marc Boiron a Olta Andoniová. Viď: New York is done with Tether
Tether bude musieť dodržiavať dlhý zoznam stanovených požiadaviek, zvýšiť transparentnosť voči prokuratúre, najmä kompletne zverejňovať informácie o rezervách. Prokuratúra bude pozorne dohliadať, či Tether zvládne všetky požiadavky.
Otázkou teda ostáva, či Tether do budúcna bude naďalej pod dozorom štátnej prokuratúry stabilnou kryptomenou alebo nie? Už raz podané obvinenie, môže napriek ukončenému sporu dohodou spôsobiť ďalšie obvinenia. Podľa toho by sme mohli usúdiť, že ešte nemusí byť koniec Tether FUD-u.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter a nie je finančným poradenstvom. V žiadnom prípade neinvestujte svoje peniaze do ničoho, čomu úplne nerozumiete a nikdy neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiť.
Páči sa ti náš obsah? Môžeš nás podporiť šálkou kávičky. ☕
Obsah tvoríme bez nároku na zisk. Sme kryptomenoví nadšenci a ak máš pár eur naviac, budeme radi za tvoju podporu. 😊