Ak si už zbehnutý v krypto svete, pravdepodobne ti neuniklo, že už dlhšiu dobu sa hovorí o očakávanej aktualizácii Bitcoinu – Taproot. Čo to vlastne ten Taproot je a ako to vôbec pomôže Bitcoinu? Toto všetko sa dočítaš v tomto článku.
Upozorňujeme, že tento článok je viac technický, kde si dopodrobna opisujeme dané vylepšenia Taprootu.
🔥 Sleduj novinky z Krypto Planet na Facebooku aj Twitteri.
Čo je Taproot?
V skratke, Taproot je upgrade Bitcoinu, ktorý sa skladá z troch vylepšení bitcoinového protokolu: Schnorr Signatures, Taproot a Tapscript. Väčšina používateľov, ale tieto 3 vylepšenia nazývajú zjednodušene – Taproot. Tieto vylepšenia sa na Bitcoin prenesú formou BIP (Bitcoin Improvement Proposal), čo je štandardný postup, pokiaľ sa mení zdrojový kód Bitcoinu.
Spoločne tieto 3 vylepšenia prinesú používateľom nové, efektívnejšie, flexibilnejšie a hlavne súkromnejšie možnosti v uskutočňovaní transakcií Bitcoinov. Poďme si teraz rozobrať jedno vylepšenie po druhom.
Kedy vlastne bude implementovaný? To záleží na konsenze siete. Ťažiari sa už teraz dohadujú na tom, či bude vylepšenie implementované a musí súhlasiť celkom 90 % uzlov. Na tejto stránke môžeš vidieť priebeh, ako mineri posielajú signály v blokoch a tým dávajú vedieť, či súhlasia s aktualizáciou.
Schnorr Signatures
Prvé vylepšenie, Schnorr Signatures, alebo Schnorr podpisy, prinesie na Bitcoin BIP 340. Tento update je prínosom pre Bitcoin hneď z niekoľkých dôvodov:
- používatelia budú mať pri transakciách lepšie súkromie,
- za transakcie budú nižšie poplatky,
- predstavuje flexibilnejšie riešenie multisig-ov (multi signature).
BIP 340 tiež určuje, ako sa majú verejné kľúče a podpisy Schnorr kódovať na použitie v Bitcoinoch. Verejné kľúče použité na podpisy Schnorr majú dĺžku 32 bajtov v porovnaní s 33 bajtovými verejnými kľúčmi ECDSA, ktoré Bitcoin momentálne používa. Podpisy Schnorr sú navyše dlhé 65 bajtov, pričom súčasné podpisy ECDSA majú dĺžku 71-72 bajtov.
Možno sa ti to nezdá ako veľký rozdiel, ale tieto malé úspory miesta dokážu priniesť aj úsporu poplatkov za transakcie používateľom, ktorí budú používať Taproot.
Taproot
Zatiaľ čo BIP 340 (Schnorr Signatures) definuje špecifikáciu generovania a kódovania podpisov Schnorr a verejných kľúčov, BIP 341 definuje, ako bude protokol Bitcoinu integrovať podpisy Schnorr. Konkrétne je potrebné aktualizovať bitcoinový skript, aby sa mohli vyhodnotiť aj Schnorrové podpisy.
Taproot prináša aj takzvané MAST (Merkelized Alternative Script Trees), ktoré umožňujú používateľom uzamknúť výstupy do viacerých skriptov (pozri obrázok nižšie).
BIP 341 tiež predstavuje nový typ skriptu, konkrétne nový spôsob utrácania Bitcoinov. Pay-To-Taproot (P2TR) umožní používateľom platiť buď za verejný kľuč typu Schnorr, alebo za MAST.
Posledná novinka, ktorú BIP 341 prináša, je používateľmi nazývaná, ako „Schnorr’s key aggregation“, čiže Shnorrová agregácia kľúčov. Pre vysvetlenie a objasnenie, čo toto vylepšenie prináša, si môžeš predstaviť tento scenár: Keď sa Bitcoin pošle na výstup do P2TR, uzamkne sa na jediný verejný kľuč s názvom Q. Tento verejný kľuč Q je však v skutočnosti agregáciou (zlúčením) verejného kľúča P a verejného kľúča vytvoreného z MASTu. V skratke, toto vylepšenie umožní zlúčiť dva verejné kľúče do jedného, čo mnohí používatelia určite ocenia.
Tento dizajn taktiež umožní používateľom zvoliť si medzi ľubovoľnými skriptami a tiež aj jednoduchou metódou pay-to-public-key v čase odchádzajúcej transakcie, nie v čase prichádzajúcej.
Tapscript
Za účelom implementácie P2TR transakcií BIP 342 pridá a aktualizuje niekoľko operačných kódov (skriptov). Tieto nové skripty sa budú používať na overenie „výdavkov“ Taprootu a Schnorr podpisov a sú súhrne známe ako Tapscript.
Tapscript bol navrhnutý tak, aby maximalizoval budúcu flexibilitu výdavkov P2TR s cieľom umožniť budúce aktualizácie.
Výhody Taprootu
Keďže už vieš čo jednotlivé vylepšenia prinášajú, poďme si teraz zhrnúť, aké sú vlastne výhody celého Taproot updatu.
1. Šetrenie miesta
Väčšina budúcich P2TR transakcií bude v blockchaine zaberať menej miesta, ako bežné transakcie typu P2PKH. Treba však pre úplnosť spomenúť, že veľkosť transakcií typu P2TR je o niečo väčšia, ako veľkosť pri transakciách typu P2WPKH, keďže výstupy P2TR blokujú Bitcoiny priamo na verejný kľuč.
Vďaka definovaniu schémy kódovania verejných kľúčov a podpisov Schnorr sa taktiež ušetrí miesto, keďže veľkosť týchto kľúčov je menšia, ako veľkosť kľúčov typu ECDSA, čo prinesie zároveň aj menšie poplatky za transakcie.
2. Viac súkromia pre používateľov
Dopady Taprootu na súkromie používateľov sú asi najdôležitejšou časťou celého updatu. Zavedením podpisov Schnorr a agregácie verejných kľúčov sa zmluvy s viacerými podpismi už nebudú líšiť od zmlúv s jedným podpisov, čo poskytuje väčšie súkromie všetkým používateľom Taprootu.
Taproot tiež prináša výhody v oblasti ochrany súkromia prostredníctvom zavedenia MASTov. Ako bolo uvedené vyššie v článku, Taproot umožní uzamknutie Bitcoinu do mnohých skriptov naraz. Keď však budete platiť Bitcoinom, nebudete potrebovať „odhaliť“ všetky tieto skripty, ale len ten ktorý ste pri platbe použili.
3. Bezpečnostné vylepšenia
Z technického hľadiska sú podpisy Schnorr považované za bezpečnejšie ako podpisy ECDSA. Schnorr aj ECDSA sa z kryptografického hľadiska spoliehajú na predpoklad, že problém riešenia diskrétneho logaritmu, je ťažký.
Podpisy Schnorr však navyše vylučujú akúkoľvek podobnosť podpisu, ktorá by mohla byť prítomná v podpisoch ECDSA. Zatiaľ čo podobnosť transakcií bola vyriešená aktualizáciou SegWit, podobnosť podpisov pretrvávala ako jedna z hlavných nevýhod podpisov ECDSA.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter a nie je finančným poradenstvom. V žiadnom prípade neinvestujte svoje peniaze do ničoho, čomu úplne nerozumiete a nikdy neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiť.
Páči sa ti náš obsah? Môžeš nás podporiť šálkou kávičky. ☕
Obsah tvoríme bez nároku na zisk. Sme kryptomenoví nadšenci a ak máš pár eur naviac, budeme radi za tvoju podporu. 😊