Analytická spoločnosť Santiment prišla so zistením, že za najväčším prepadom kryptomeny Bitcoin v doterajšej histórii stojí obrovská transakcia „Bitcoinovej veľryby“. Pojmom veľryba označujeme majiteľa Bitcoinov, ktorý vďaka množstvu dokáže hýbať jeho cenou.
Veľryba stihla predať stovky miliárd pred prepadom
Ako mohla veľryba ovplyvniť svojím predajom v objeme 156 miliárd dolárov taký výrazný prepad na trhoch? Bitcoin prežíva ťažké obdobie korekcie od 22.2.2020, ktorá ku koncu februára dosiahla už 25% stratu ceny z 58000 dolárov, na novú úroveň 42000 – 44000 dolárov.
Ešte stále nie je koniec, korekcia je tento týždeň v klesajúcom trende. Tento trend ukázal, že súčasný pokles ceny Bitcoinu ovplyvnil aj pokles ostatných kryptomien. Čo sa vlastne stalo? Čo bolo príčinou tohto poklesu? Poďme sa na to pozrieť.
Čo analytici zo Santimentu potvrdili?
Podľa informácií od Santimentu, sa potvrdilo, že pred tohtoročným obrovským prepadom trhu Bitcoinová veľryba vykonala transakciu 2700 BTC v hodnote 156,6 milióna dolárov pri kurze 58.000 USD/BTC, čo spôsobilo hromadný tlak na výpredaj BTC.
Všetci investujúci do Bitcoinu na trhoch mali motiváciu nakupovať, veď boli v rastúcom trende a čochvíľa dosiahnu hladinu 60.000 USD. Napokon to vyústilo do zmeny kurzu nadol. Investori mali na výber, buď to okamžite predajú, alebo to podržia v domnienke, že ide len o krátku odchýlku, a všetko pôjde nahor. Pokles cien sa spustil ako domino. Nastúpil klesajúci trend, kde výhodu majú tí, ktorí vstúpili na krátke predaje (short sell).
Zo Santimentu potvrdili, že podľa údajov bola zodpovedná tá istá veľryba aj predtým, keď v marci 2020 tesne pred prepadom ceny predala 2000 BTC, následne Bitcoin stratil takmer 60% svojej hodnoty a klesol na 3600 dolárov.
História potvrdila existenciu veľryby na kryptomenovom trhu
Napokon tomu to je nápadne aj teraz. Narastá veľké napätie na trhoch, keď väčšina kryptomien je výrazne v prepade. Veľa investorov je čoraz viac nespokojných a žijú v domnienke nadmerného rozširovania sa trhu, alebo ako bublina s kryptomenami napokon spľasla.
Ale ako informoval Cointelegraph, mnohí mali obavy pre nezvyčajné nárasty kapitálu do búrz. Počet veľrýb v poslednej dobe narástol, zatiaľ čo v objeme kapitálu drobné rybky poklesli.

Už dávnejšie sa vie o kryptomenových veľrybách, ktoré profitovali z predaja malých peňaženiek počas predošlých poklesov cien nedávneho behu Bitcoinu. V konečnom dôsledku veľryby na trhoch existujú, stávajú sa čoraz viac centrom pozornosti.
Preto je pre ostatné malé rybky veľmi ťažké dopredu predvídať, ako budú prebiehať trendy. Kedy nastane vrchol rastu a kedy dno poklesu. Vývoj však ukázal, že história sa opakuje. Zrejme „Bitcoinová veľryba“ vedela, ako to využiť vo svoj prospech.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter a nie je finančným poradenstvom. V žiadnom prípade neinvestujte svoje peniaze do ničoho, čomu úplne nerozumiete a nikdy neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiť.
Páči sa ti náš obsah? Môžeš nás podporiť šálkou kávičky. ☕
Obsah tvoríme bez nároku na zisk. Sme kryptomenoví nadšenci a ak máš pár eur naviac, budeme radi za tvoju podporu. 😊