Blockchainový leader v rýchlosti, Solana, od svojho vzniku poberá obrovský obdiv. Považuje sa za silného konkurenta siete Ethereum. Ponúka mnoho výhod a tou najväčšou je práve rýchlosť operácií na sieti, ktorá sa rovná zlomom sekundy. Rýchlosť nie je jedinou výhodou. Náklady na prevádzku v porovnaní s Ethereum blockchainom sú nezrovnateľne malé.
Predaj digitálnych tokenov namiesto akcií
Firma Solana Labs získala finančnú podporu celkom nezvyčajným spôsobom. Miesto tradičnej formy, teda predaja akcií svojej firmy, zvolila spoločnosť predaj tzv. digitálnych tokenov. Medzi najväčších investorov patrí práve spoločnosť Andreessen Horowitz, ktorá má v kryptomenovom svete už nemalé meno. Solana predala tokeny za 314 262, 359 amerických dolárov, čo je práve násobkom π (pí) čísla.
Ekosystém na Solana blockchaine
Hlavným cieľom startupu bolo podobne, ako pri Ethereum, spustiť rad digitálnych aplikácií a projektov, ktoré majú zabezpečiť neustály vývoj tejto sieti. Základom Solany je rýchlosť a energetická efektívnosť. Práve tieto vlastnosti priamo podporujú využiteľnosť decentralizovaných finančných aplikácií na jej blockchaine. Medzi takéto aplikácie by patrili už nám známe sporenie, pôžičky či poistenia.
Bezkonkurenčná efektivita a poplatky
Súčasnou kapacitou blockchainu Ethereum je 15 transakcií za sekundu, zatiaľ čo Solana ich dokáže zvládnuť okolo 50 000 za rovnaký čas, pričom developeri hovoria ešte len o začiatku a neustálom zlepšovaní. Pre príklad platobná sieť Visa, ktorej vývoj je už desiatky rokov, dokáže spracovať viac ako 65 000 transakcií za sekundu, pričom Solana spustila svoj projekt len vlani.
Dôležité je nezabudnúť taktiež na poplatky, ktoré znova zvýhodňujú sieť Solany oproti Ethereum. Poplatky pri Ethereum blockchaine sú priemerne 6 a viac dolárov, zatiaľ čo u Solany to je to 0,00001 dolára. Obhajcovia Ethereum však stoja za tým, že tieto náklady, ako aj rýchlosť majú byť vyriešené upgradom blockchainu, no na opačnú stranu netušíme kedy bude tento proces ukončený.
Nedostatky Solana blockchainu
Síce v Solana ekosystéme beží už vyše cez 90 projektov z oblasti decentralizovaných financií, no po finančnom objeme sa ani len z ďaleka nedoťahujú na sieť Etherea. V projektoch Solany v dobe písanie prúdi približne 1 miliarda dolárov, zatiaľ čo v jej konkurentovi viac ako 59 miliard dolárov.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter a nie je finančným poradenstvom. V žiadnom prípade neinvestujte svoje peniaze do ničoho, čomu úplne nerozumiete a nikdy neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiť.
Páči sa ti náš obsah? Môžeš nás podporiť šálkou kávičky. ☕
Obsah tvoríme bez nároku na zisk. Sme kryptomenoví nadšenci a ak máš pár eur naviac, budeme radi za tvoju podporu. 😊