Taproot, najambicióznejšia aktualizácia Bitcoinu od roku 2017, bola konečne schválená ťažiarmi a bude zaistená na implementáciu v novembri tohto roku. Dlho očakávaný soft-fork Bitcoinu prešiel testom Speedy Trial s viac ako 90 % signalizáciou blokov.
Taproot
Bitcoin je konečne o krok bližšie k tomu, aby sa Taproot zapísal do histórie. Taproot môže byť tak významná udalosť, ako SegWit alebo posledný halving. Vzhľadom na decentralizovaný pôvod Bitcoinu musí jeho nasadenie aktualizácie prejsť schvaľovacím procesom a nemôže byť jednoducho vypustený do sveta podľa vlastnej vôle vývojárov.
V prípade Taproot upgradu museli ťažiari dosiahnuť konsenzus a vyslať signál, že sú pripravení ho podporiť. Signál muselo mať 90 % blokov vyťažených počas obdobia zložitosti ťažby a dnes bol tento míľnik dosiahnutý. Obdobie zložitosti je čas, ktorý uplynie medzi dvoma úpravami zložitosti ťažby. Sieť Bitcoinu funguje tak, že vyvažuje výpočtový výkon, ktorým prispievajú ťažiari a náročnosť algoritmov, ktoré musia títo ťažiari riešiť.
Prvý pokus o aktiváciu bol neúspešný, takže proces signalizácie bol odložený na ďalšie obdobie obťažnosti (to, v ktorom sa práve nachádzame). Taproot je bitcoinový soft fork (laicky povedané, spätne kompatibilná aktualizácia aj so starými uzlami), ktorý sľubuje bezpečnejšie, súkromnejšie a jednoduchšie transakcie. Posledný menovaný prvok je pre sieť mimoriadne dôležitý, pretože pomáha odľahčiť transakcie, čím sa Bitcoin stáva o niečo škálovateľnejším a pomáha o niečo znížiť poplatky za transakcie.
Taproot prichádza ruka v ruke s podpismi Schnorr, metódou podpisovania, ktorá je umiestnená, ako alternatíva k súčasným podpisom ECDSA. Po aktivácii týchto podpisov bude možné vytvoriť akýsi hlavný kľúč na podpisovanie viacerých transakcií. Hlavný kľúč by bol vlastne zlúčením niekoľkých podpisov do jedného, čo by potenciálne ušetrilo miesto, keďže transakcie generujú menej údajov.
Vyjadrenie Edwarda Snowdena
Mnohí nadšenci Bitcoinu sú v súvislosti s Taproot optimistickí nielen preto, že môže potenciálne zlepšiť vlastnosti bitcoinového blockchainu, ale aj preto, že by sa to mohlo považovať za býčí signál medzi investormi.
Iní sú však skeptickí. Príkladom je Edward Snowden, ktorý tvrdí, že Taproot môže byť v prípade schválenia škodlivý.
Public speaking is hard, but my intended point was not opaque: neither Taproot nor Lightning come even *close* to addressing Bitcoin's privacy problems — and in fact even provoke arguments for how they hurt it (at least short term). That's not to say they're worthless…
— Edward Snowden (@Snowden) May 8, 2021
„Vyjadrovať sa verejne je náročné, ale moja myšlienka nebola nejasná: Taproot, ani Lightning sa nepribližujú k riešeniu problémov Bitcoinu so súkromím – dokonca provokujú argumenty, ako mu škodia (aspoň krátkodobo). To však neznamená, že sú bezcenné…“.
Edward Snowden (@Snowden), 8. mája 2021. Teraz je už len otázkou času, aby sme zistili, kto má pravdu.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter a nie je finančným poradenstvom. V žiadnom prípade neinvestujte svoje peniaze do ničoho, čomu úplne nerozumiete a nikdy neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiť.
Páči sa ti náš obsah? Môžeš nás podporiť šálkou kávičky. ☕
Obsah tvoríme bez nároku na zisk. Sme kryptomenoví nadšenci a ak máš pár eur naviac, budeme radi za tvoju podporu. 😊