Za necelé 2 týždne dokázala kryptomena Dogecoin svoju hodnotu takmer zvýšiť o 6-násobok. Prečo sa tak stalo? Je Dogecoin stále vhodnou investíciou alebo je to celé len bublina, ktorá časom praskne? Toto všetko sa dočítaš v tomto článku.
🔥 Sleduj novinky z Krypto Planet na Facebooku aj Twitteri.
História a vznik Dogecoinu
Pred každou investíciou by si sa mal najprv pozrieť na fundament celého projektu, prípadne aj to, prečo vznikol a aký je jeho cieľ. Kryptomena Dogecoin vznikla ešte v roku 2013 a zakladatelia sú dvaja páni menom Billy Markus a Jackson Palmer. Dogecoin nie je nič iné, ako klon Litecoinu, ktorý je forkom Bitcoinu.
Možno si teraz kladieš otázku, prečo ale vznikol, keď je to vlastne to isté ako Litecoin? Odpoveď je jednoduchá, z čistej recesie. Určite ti neuniklo, že tvorcovia, ako maskota tejto kryptomeny, zvolili psa Shiba Inu, ktorý bol svojho času dosť používaný v rôznych internetových memes. Tvorcovia chceli týmto poukázať na absurdné množstvo klonov Bitcoinu, ktoré rýchlo vznikali a vznikajú dodnes.
Aký je cieľ kryptomeny Dogecoin?
Keďže už vieš že Dogecoin vznikol z recesie, určite si teraz kladieš otázku aký má vlastne táto kryptomena cieľ? V krátkosti, žiaden. Dogecoin nemá žiadny vývojový tým, ktorý by ho aktualizoval, nemá žiadny smer, je to skrátka len nástroj v súčasnej meme kultúre. Je tiež potrebné si uvedomiť, že táto kryptomena stojí na zastaralej technológií ťažby, ktorá je z dlhodobého hľadiska neudržateľná.
Samozrejme, nič z tohto nebráni tomu, aby jeho cena dramaticky rástla, hlavne keď sa s ním na Twitteri rád chváli Elon Musk. Jediný dôvod, pre ktorý Dogecoin rastie je teda ten, že do neho ľudia „pumpujú“ peniaze.
Dogecoin si tiež získava veľkú pozornosť na sociálnych sieťach a priťahuje najmä neskúsených nováčikov. Niektorí sú dokonca ochotní, ako svoju prvú kryptomenu, kúpiť Dogecoin, pretože vidia veľkú možnosť zbohatnúť. Uprednostniť tento meme coin pred rokmi overeným Bitcoinom nie je nič iné, než špekulácia.
65% všetkých Dogecoinov vlastní len 98 peňaženiek
Áno, čítaš správne. Viac, ako polovicu všetkých cirkulujúcich Dogecoinov drží len o niečo menej ako 100 peňaženiek. Najväčšia z nich dokonca vlastní až 28 % všetkých Dogecoinov. Toto predstavuje obrovské investičné riziko, pretože stačí pár jedincov, ktorí sa rozhodnú svoje Dogecoiny predať a jeho cena dramaticky poletí nadol, možno až blízko k nule.
Je teda Dogecoin bublina? Určite áno, keďže nemá žiadny reálny cieľ, ani fundament. Je Dogecoin aj napriek týmto zisteniam stále vhodná investícia? Záleží na viacerých faktoroch. Pokiaľ chcete aj napriek tomu do Dogecoinu investovať, je nutné si uvedomiť, že celá kryptomena je momentálne extrémne volatilná a kľudne sa môže stať, že začneš s „Lamborghinim“ a skončíš s „Felíciou“.
Samozrejme môže sa stať aj pravý opak, ale v krypto svete platia nepísané pravidlá, medzi jedno z nich patrí to, že nie je dobrý nápad investovať do niečoho, čo už „vyletelo na mesiac“. Hlavne kvôli tomu, že ten let sa môže čoskoro veľmi rýchlo a hlavne drasticky, stočiť smerom dole.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter a nie je finančným poradenstvom. V žiadnom prípade neinvestujte svoje peniaze do ničoho, čomu úplne nerozumiete a nikdy neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiť.
Páči sa ti náš obsah? Môžeš nás podporiť šálkou kávičky. ☕
Obsah tvoríme bez nároku na zisk. Sme kryptomenoví nadšenci a ak máš pár eur naviac, budeme radi za tvoju podporu. 😊