Prelomenie bezpečnosti bitcoinových peňaženiek bude pre kvantovú techniku hračkou, aspoň to naznačuje budúcnosť. Na druhej strane však pracujú kryptografovia na riešení tohto problému, ktorému by potom čelil celý svet, nie len Bitcoin.
Prítomnosť kvantových počítačov už za necelú dekádu
V priebehu desiatok rokov má kvantová výpočtová technika výrazne zosilnieť. Tento fakt vedie k obavám, že bude schopná prelomiť zabezpečenie mobilných telefónov, bankových účtov či dokonca bitcoinových peňaženiek. Tieto obavy priviedli Národný inštitút pre vedu a technológiu (NIST) k vývoju nových štandardov šifrovania pre budúcnosť.

„Cieľom je vybudovanie šifrovania, ktorý sa stane kvantovo odolný,“ uviedol Fred Thiel, generálny riaditeľ Marathon Digital Holdings, ktorého firma sa špecializuje na ťažbu kryptomien.
Aj keď je kvantová výpočtová technika ešte len v úplných začiatkoch, vlády a súkromné spoločnosti, ako sú Microsoft či Google, pracujú na tom, aby sa táto vízia kvantovej techniky stala realitou. Predpokladá sa, že v priebehu dekády by mohli byť kvantové počítače natoľko silné, aby prelomili kryptografické zabezpečenie. Takýto typ zabezpečenia zdieľajú rovnako telefóny, bankové účty, emailové adresy a dokonca aj bitcoinové peňaženky.
„Ak by ste mali kvantový počítač dnes, za veľkej pravdepodobnosti by ste boli schopní prelomiť peňaženky na blockchaine,“ uviedol Fred Thiel. To je presne dôvod, prečo kryptografovia po celom svete usilujú o vytvorenie kvantovo odolného šifrovacieho protokolu.
Kvantové hackovanie a nedostatky dnešnej kryptografie
Väčšina sveta v dnešnej dobe funguje na tzv. asymetrickej kryptografii. Tento typ šifrovania používa dvojicu súkromný a verejný kľúč na prístup k zariadeniam, účtom a veciam, ako sú napríklad e-maily, ale aj krypto peňaženky. Konkrétny príklad si môžete pozrieť na obrázku nižšie.
„Každá finančná inštitúcia, každé prihlásenie do telefónu – všetko je založené na asymetrickej kryptografii, ktorá je náchylná na hackovanie pomocou kvantového počítača,“ povedal Thiel.
Pár verejný-súkromný kľúč umožňuje používateľom vytvoriť digitálny podpis pomocou ich súkromného kľúča, ktorý môže overiť každý, kto má zodpovedajúci verejný kľúč. V prípade kryptomien, ako je Bitcoin, sa tento digitálny podpis nazýva algoritmus digitálneho podpisu eliptickej krivky. Tento algoritmus zaisťuje, že bitcoinovú mincu môže minúť, resp. utratiť iba jeho oprávnený vlastník.
Na tomto princípe by teoreticky hacker, ktorý by využíval kvantové výpočty, mohol spätne analyzovať váš súkromný kľúč. Získaním vášho kľúča by dokázal sfalšovať váš digitálny podpis, a následne vyprázdniť vašu kryptomenovú peňaženku.
„Ak by som sa mal báť … povedal by som vám, že medzi prvými typmi digitálnych podpisov, ktoré kvantové počítače prelomia, sú práve eliptické krivky, ktoré dnes používame pre bitcoinové peňaženky,“ uviedol Thorsten Groetker , bývalý technický riaditeľ spoločnosti Utimaco a jeden z najlepších odborníkov v oblasti kvantovej vedy. „Ale to by sa stalo, keby sme nič neurobili,“ dodal.
Budúcnosť bezpečnosti bitcoin peňaženiek
Experti tvrdia, že sa netreba obávať žiadnych možných hackerských útokov, využitím kvantovej techniky a to rovno z viacerých dôvodov. Poukazujú najmä na to, že kvantové útoky resp. hacknutia súkromných kľúčov budú skôr postupné, ako náhle.
„Mali by sme veľa varovaní, ak by kvantové výpočty dospievali do štádia zrelosti a sofistikovanosti, v ktorých by začali ohrozovať naše základné kryptografické podstaty,“ uviedol. „Nebolo by to niečo, čo sa stane cez noc.“
Faktom je tiež skutočnosť, že komunita vie, že takýto možný problém prichádza, a teda vedci už sú v procese budovania kvantovo bezpečnej kryptografie.
„Je to technický problém a existuje preň technické riešenie,“ uviedol Groetker. „Existujú nové a bezpečné algoritmy pre digitálne podpisy. Budete mať roky času na to, aby ste svoje prostriedky presunuli z jedného účtu na druhý.“
Groetker uviedol, že očakáva prvý štandardný kvantovo bezpečný kryptografický algoritmus do roku 2024. Tento štandard ma výjsť ešte predtým, ako sa dočkáme kvantového počítača schopného prelomiť kryptografiu Bitcoinu.
Po vytvorení novo štandardizovanej postkvantovej bezpečnej kryptografie sa podľa Groetkera začne proces hromadnej migrácie. „Každý, kto vlastní Bitcoin alebo Ethereum, prevedie svoje prostriedky z digitálnej identity zabezpečenej starým typom kľúča do novej peňaženky alebo nového účtu zabezpečeného novým typom kľúča, ktorý bude zabezpečené voči takýmto útokom,“ povedal.
Mínusom je, že tento druh zabezpečenia si v budúcnosti však vyžaduje, aby boli používatelia týchto peňaženiek aktívni. „Nie každý, bez ohľadu na to, ako dlho to trvá, presunie svoje prostriedky včas,“ uviedol Groetker. Nevyhnutne sa nájdu používatelia, ktorí zabudnú svoje heslo alebo možno zomreli bez zdieľania svojho kľúča.
Návrhy pre ochranu zastaralých bitcoin peňaženiek
Existujú spôsoby, ako sa vysporiadať s týmto druhom zlyhania pri aktualizácii zabezpečenia. Organizácia môže napríklad uzamknúť všetky účty, ktoré stále používajú starý typ kryptografie, a poskytnúť vlastníkom určitý spôsob prístupu. Týmto kompromisom by bola ale strata anonymity, ktorá je pri kryptomenách kľúčová. Bližšie o Bitcoine sa môžete dočítať na: Všetko o Bitcoine #1: Čo to je Bitcoin?
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter a nie je finančným poradenstvom. V žiadnom prípade neinvestujte svoje peniaze do ničoho, čomu úplne nerozumiete a nikdy neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiť.
Páči sa ti náš obsah? Môžeš nás podporiť šálkou kávičky. ☕
Obsah tvoríme bez nároku na zisk. Sme kryptomenoví nadšenci a ak máš pár eur naviac, budeme radi za tvoju podporu. 😊