Po niekoľkých pokusoch v predchádzajúcich rokoch, spoločnosť Grayscale obnovila úsilie na vydanie Bitcoin ETF, obchodovateľného fondu burzou na americkom trhu s aktívami. Neposkytla však žiadne ďalšie špecifické záruky alebo sľuby. Podľa pondelkovej roadmap, sú dva z jej fondov, GBTC a ETHE, v užšom zozname, aby sa stali plnohodnotnými ETF.
Odvážny plán Grayscale
Grayscale je jedným z hlavných poskytovateľov kryptomien na tradičných trhoch. Prevádzkujú niekoľko trust fondov pre tie najväčšie kryptomeny. Tieto fondy obsahujú napríklad, Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash a mnoho ďalších, na ktoré vydávajú akcie, od ktorých sa očakáva, že budú odrážať hodnotu podkladových aktív. Grayscale však doteraz neuviedla žiadnu konkrétnu snahu, ako napríklad podanie novej žiadosti na SEC, ani neposkytla žiadnu zmysluplnú časovú os a plány ohľadom plánovaných ETF.
Trust fondy a ich kategórie
Trust fondy spoločnosti Grayscale spadajú pod 4 rozvojové kategórie. Prvou z nich je fáza „private placement“, kde sú finančné prostriedky k dispozícii iba na kúpu a predaj v rámci mimoburzových obchodov so spoločnosťou.
Druhá kategória je pre verejne publikované akcie na sekundárnych trhoch. To znamená, že trust fondy majú svoj vlastný ticker a sú verejne obchodovateľné. Do tejto kategórie spadajú Bitcoin Cash, Ethereum Classic a Litecoin.
Najviac pokročilé trust fondy tretej kategórie dosiahli status „SEC reporting“, zaväzujúce sa pravidelne zverejňovať svoje „balance sheety“ a operácie pre Komisiu pre cenné papiere. Do tejto kategórie spadajú len Bitcoin a Ethereum.
Posledným a najžiadanejším statusom je ETF, plne regulovaný a likvidný fond. ETF sa bežne používajú pre indexy alebo pre skupinu aktív na amerických akciových trhoch. ETF majú všeobecne nižšie poplatky za správu, dokážu zabrať širší dosah, ako trust fondy a sú navrhnuté tak, aby odzrkadľovali svoju čistú majetkovú hodnotu.
Prísľub Bitcoinového ETF je jedným z hnacích motorov samotného aktíva už od roku 2017. V tom roku sa Grayscale po prvýkrát pokúšal podať žiadosť o ETF na SEC. Regulátori konzistentne odmietajú tieto žiadosti, pričom ako hlavný problém, ktorý je nutný prekonať, uvádzajú neregulovanú povahu Bitcoinovej infraštruktúry.
Prúd žiadostí o ETF Bitcoinu od spoločností, ako sú VanEck, WisdomTree, a Skybridge, pokračuje aj v roku 2021 s tým, že sa k nim znovu pridal aj Grayscale. Na základe odmietnutí týchto žiadostí z minulosti svoj prísľub úspechu spoločnosť odôvodnila tvrdením, že „načasovanie bude riadené regulačným prostredím“. Či a kedy tieto pokusy o Bitcoinové ETF padnú na úrodnú pôdu, ukáže až čas a samotný SEC.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter a nie je finančným poradenstvom. V žiadnom prípade neinvestujte svoje peniaze do ničoho, čomu úplne nerozumiete a nikdy neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiť.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter a nie je finančným poradenstvom. V žiadnom prípade neinvestujte svoje peniaze do ničoho, čomu úplne nerozumiete a nikdy neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiť.
Páči sa ti náš obsah? Môžeš nás podporiť šálkou kávičky. ☕
Obsah tvoríme bez nároku na zisk. Sme kryptomenoví nadšenci a ak máš pár eur naviac, budeme radi za tvoju podporu. 😊