3. apríla unikli údaje o používateľoch zo sociálnej sieti Facebook. Jednalo sa hlavne o telefónne číslo, Facebook ID, polohu, navštívené miesta, dátum narodenia, e-mailovú adresu a ďalšie informácie.
Boli to citlivé informácie
Podľa bezpečnostného analytika unikli 3. apríla na hackerskom fóre citlivé osobné údaje o viac ako pol miliarde používateľoch Facebooku – potenciálne riziko pre milióny obchodníkov s kryptomenami, ktorí teraz môžu byť zraniteľní z hľadiska podvodov založených na zneužití identity.
Prvýkrát túto informáciu objavil Alon Gal, CTO bezpečnostnej firmy Hudson Rock, ktorý o úniku informácií písal na Twitteri:
All 533,000,000 Facebook records were just leaked for free.
This means that if you have a Facebook account, it is extremely likely the phone number used for the account was leaked.
I have yet to see Facebook acknowledging this absolute negligence of your data. https://t.co/ysGCPZm5U3 pic.twitter.com/nM0Fu4GDY8
— Alon Gal (Under the Breach) (@UnderTheBreach) April 3, 2021
Unikli údaje kvôli nedokonalému zabezpečeniu?
Podľa Gala únik súvisí s bezpečnostnou chybou, ktorá bola prvýkrát objavená v roku 2019. V januári 2021 vyšlo najavo, že hackeri boli schopní zneužiť tieto informácie na prístup k telefónnym číslam používateľov. Toto zneužitie sa teraz rozšírilo o telefónne číslo, Facebook ID, celé meno, lokalita, predošlá lokalita, dátum narodenia, v niektorých prípadoch e-mailová adresa, dátum vytvorenia účtu, rodinný stav, životopis.
Gal si ďalej myslí, že všetky tieto informácie môžu byť zneužité na rôzne podvody, marketingové účely a ďalšie.
Majú sa obchodníci obávať?
Obchodníci s kryptomenami môžu byť obzvlášť v nebezpečí. Teda aspoň ich investície. Začiatkom tohto roka obete sim-swappingového útoku žalovali mobilnú telefónnu spoločnosť T-Mobile o 450 tisíc dolárov a v roku 2018 spoločnosť Kaspersky Labs zistila, že hackerom sa podarilo ukradnúť až 21 tisíc ETH, v súčasnosti v hodnote viac ako 43 miliónov dolárov, pri útokoch na sociálne siete v 12-mesačných periódach.
Narušenie údajov je tiež rádovo väčšie, ako pri Ledgeri koncom minulého roka. Krátko po tom, čo boli online zverejnené informácie o viac ako 270 tisíc používateľoch, hlásili títo používatelia vydieračské hrozby a zvažovali žaloby proti tejto spoločnosti.
Hacker údajne so zneužitím osobných údajov z hardvérovej peňaženky Ledger v júni sprístupnil všetky informácie, ktoré získal, online. To údajne zahŕňalo 1 075 382 e-mailových adries používateľov prihlásených na odber bulletinu Ledger a takmer 273 tisíc objednávok hardvérovej peňaženky s informáciami vrátane e-mailových adries, fyzických adries a telefónnych čísel.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter a nie je finančným poradenstvom. V žiadnom prípade neinvestujte svoje peniaze do ničoho, čomu úplne nerozumiete a nikdy neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiť.
Páči sa ti náš obsah? Môžeš nás podporiť šálkou kávičky. ☕
Obsah tvoríme bez nároku na zisk. Sme kryptomenoví nadšenci a ak máš pár eur naviac, budeme radi za tvoju podporu. 😊