Ethereum, druhá najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie, sa dnes 2. apríla vrátila k svojmu all-time-high, keď jeho cena znova prekonala úroveň 2000 USD. Medzitým však strašidlo v podobe transakčných poplatkov, ktoré momentálne mnoho ľudí odláka od používania tejto siete, vzrástlo o 77%.
Cena Etherea versus transakčné poplatky
Ethereum zaznamenalo z posledných 9 dní, 8 so zelenými sviečkami, keď cena mince vzrástla z nedávneho dna 1530 USD na hodnotu momentálnych 2009 USD, v čase písania článku. Transakčné poplatky za rovnaké časové obdobie stúpli o 77%, pretože priemerné náklady na transakcie na Ethereu sa podľa údajov spoločnosti bitinfocharts.com zvýšili z 12,96 USD na 22,97 USD.
Údaje o priemerných poplatkoch, ktoré sa najčastejšie platia v sieti, sú často skreslené. Priemerný poplatok za transakciu, ktorý ponúka jasnejší pohľad na jeho cenu, sa zvýšil o 91% počas minulého týždňa a vyšplhal zo 6,66 USD na 12,74 USD.
Veľa ľudí zdieľa názor, že v online svete dolárových donate-ov a „prepitného“, tento typ nákladov, ktorý vzniká na sieti Ethereum, nie sú vhodné pre tento účel. S ohľadom na to vývojári predložili EIP1559. EIP1559 je návrh na vylepšenie štruktúry Etherea, (aj keď vo svete sa vedú siahodlhé debaty o tom, či je to vylepšenie pôvodného konceptu, alebo návrh úplne nového) ktorý prepracuje spôsob akým sa počítajú poplatky na blockchaine. Inovácia, ktorá by sa mala spustiť v priebehu júla, bude upravovať poplatky dynamicky pomocou algoritmov.
Do tokenomiky Etherea sa súčasne zavedie deflačný aspekt, kde časť poplatkov bude po každej transakcii spálená.
Ethereum a jeho perspektíva do budúcnosti
Z dlhodobejšieho hľadiska sa plánuje Ethereum presunúť z proof-of-work na proof-of-stake. Vďaka tomu bude pôvodný systém úplne opustený. V PoS blockchainoch držitelia mincí svoje mince vkladajú na určitú dobu, (takzvaný stake) aby zabezpečili sieť výmenou za pasívny príjem. Ťažiari prispievajú výpočtovým výkonom, aby si zabezpečili odmeny za vyťažené bloky. Nový konsenzus sa implementuje ako súčasť prebiehajúcej inovácie Etherea na verziu 2.0.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter a nie je finančným poradenstvom. V žiadnom prípade neinvestujte svoje peniaze do ničoho, čomu úplne nerozumiete a nikdy neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiť.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter a nie je finančným poradenstvom. V žiadnom prípade neinvestujte svoje peniaze do ničoho, čomu úplne nerozumiete a nikdy neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiť.
Páči sa ti náš obsah? Môžeš nás podporiť šálkou kávičky. ☕
Obsah tvoríme bez nároku na zisk. Sme kryptomenoví nadšenci a ak máš pár eur naviac, budeme radi za tvoju podporu. 😊