Cez víkend prešiel americkým senátom Bidenov záchranný balíček na podporu ekonomiky vo výške takmer 2 biliónov dolárov. Tento návrh zákona predstavuje jeden z najväčších zásahov do americkej ekonomiky od druhej svetovej vojny. Nie je to síce viac, ako pri prvej vlne pandémie v marci 2020, pri ktorej sa vyčlenilo 2,2 bilióna USD. No pre porovnanie – po finančnej kríze v roku 2008 bolo takto vyčlenených „len“ 787 miliárd.
Čo to môže znamenať pre Bitcoin?
„Veríme, že existuje veľká šanca, že aspoň niektoré z týchto peňazí si nájdu cestu k vlajkovej lodi kryptomien, alebo k iným altcoinom.“
Uviedol pre Decrypt Jason Deane, analytik bitcoinu zo spoločnosti Quantum Economics.
Hlavnou myšlienkou tohto názoru je fakt, že bitcoin je skvelý nástroj pre zaistenie hodnoty investovaných peňazí. Vláda, ani banky nedokážu vstúpiť do procesu uvoľňovania bitcoinov do obehu, nemôžu ho teda znehodnotiť, ako to bolo v prípade vytlačených dolárových bankoviek.
Keďže senát tento návrh prijal, hodnota bitcoinu opäť prekročila magickú hranicu 50 000 USD. Napriek tomu nie je jasné, či je tento nárast reakciou na Bidenov záchranný balíček, alebo sa jedná o ďalšie makroekonomické udalosti. Ingo Fiedler, spoluzakladateľ Bitcoin Research Lab, vidí za týmto zvýšením ceny spomínané rozhodnutie senátu.
Stúpanie ceny Bitcoinu sa urýchlilo aj kvôli pandémii koronavírusu a očakáva sa ďalší príliv investícií. „S príchodom ďalších bankoviek na trh sa ceny aktív pravdepodobne ešte viac navýšia. Týka sa to nie len nehnuteľností, cenných papierov, ale aj kryptomien.“ Vysvetľuje Fiedler a tvrdí, že v skutočnosti ide o devalváciu doláru voči všetkým týmto aktívam.
Fiedler nie je jediný, kto si myslí, že stále viac a viac ľudí bude svoje investície vkladať do Bitcoinu kvôli strachu zo znehodnotenia amerického doláru. Sui Chung, generálny riaditeľ CF Benchmarks, taktiež predpokladá, že viac inštitucionálnych investorov sa obráti k Bitcoinu, ako úložisku ich kapitálu.
Zdá sa, že inštitucionálne investície do Bitcoinu prúdia v globálnom rozsahu. Len za dva dni od prijatia stimulačného balíka pridal čínsky výrobca aplikácií Meitu a nórska nadnárodná spoločnosť Aker ASA do svojich súvah Bitcoin a pripojili sa tak k americkým firmám ako MicroStrategy a Square.
Môže si takúto pomoc americká ekonomika dovoliť?
Americká ministerka financií Janet Yellenová, ktorá nie je fanúšikom Bitcoinu, tvrdí, že väčší problém by nastal, ak by sa malým firmám v Amerike nepomohlo dostatočne. Keďže väčšina malých amerických firiem sa dostala kvôli kríze do problémov.
Mnoho Američanov v priemernom veku, ktorí obdržia Bidenov záchranný balíček vo výške 1400 dolárov, súhlasia s výrokom Yellenovej a na obavy zo znehodnotenia „nemajú čas“. „Moje obavy z inflácie sú oveľa menšie ako obavy z toho, čo by sa stalo bez tejto pomoci.“ Povedal pre Decrypt Ian Bellis, jeden z obyvateľov stredného Ohia.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter a nie je finančným poradenstvom. V žiadnom prípade neinvestujte svoje peniaze do ničoho, čomu úplne nerozumiete a nikdy neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiť.
Páči sa ti náš obsah? Môžeš nás podporiť šálkou kávičky. ☕
Obsah tvoríme bez nároku na zisk. Sme kryptomenoví nadšenci a ak máš pár eur naviac, budeme radi za tvoju podporu. 😊