Ťažiari Bitcoinu situovaný v Severnej Číne sú po týždni späť online. Výpadky boli spôsobené najmä sériou havárií pri ťažbe uhlia, vďaka čomu sa drasticky znížil hashrate Bitcoinu a pochopiteľne aj jeho cena.
🔥 Sleduj novinky z Krypto Planet na Facebooku aj Twitteri.
Hashrate sa dostáva na pôvodné hodnoty
Pre objasnenie, hashrate prestavuje odhad výpočtovej sily v danom čase, ktorú mineri vynaložia pri ťažbe. Práve tento ukazovateľ sa za týždeň zotavil z pôvodných 125 exahashov/s, na súčasných 150 exahashov/s.
Ťažiari Bitcoinu v provincií Xinjiang spustili ťažbu ešte minulý týždeň, zatiaľ čo sa k nim postupne pridávali ostatní. Riaditeľ ťažobného F2poolu, Liang Da, aj napriek tomu uviedol, že tempo obnovy hashratu je pomalšie, ako sa očakávalo.
„Celkový hashrate je momentálne okolo 150 exahashov za sekundu. Obnova je pomalšia, ako sa očakávalo,“ uviedol s tým, že sieť potrebuje približne ďalších 20 exahashov, aby sa dostala na svoje pôvodné hodnoty.
Obnoviteľné zdroje ako prevencia výpadkov
V Číne sa väčšina ťažiarov v období sucha spolieha práve na lacné uhlie, vďaka ktorému ich stroje bežia. Len čo sa koncom mája vyskytnú dažde, väčšina z nich migruje práve do severnej Číny, aby využili lacnú vodnú energiu z tohto regiónu.
Igor Runets, generálny riaditeľ firmy BitRiver pre portál CoinDesk uviedol, že výpadky, aj keď dočasné, podčiarkujú centralizáciu čínskej ťažby, ako aj potrebu smerovať k obnoviteľným zdrojom.
„Aj keď bol pokles hashratu dočasný, je to jeden zo znakov nespoľahlivosti používania neobnoviteľných zdrojov energie na ťažbu bitcoinov. Verím že budúcnosť ťažby bitcoinov je zelená a miesta s prebytkom obnoviteľnej energie pre ňu majú najväčší potenciál.“, uviedol v rozhovore.
Ekologickí ťažiari sa stávajú čoraz viac populárnymi
V súčasnom bull markete sa už aj dnes nájde zopár jedincov, ktorí majú záujem kúpiť len „čisté“ Bitcoiny. „Čisté“ v tomto prípade znamená to, že sú vyťažené len z obnoviteľných zdrojov. Severoamerické podniky, ako Blockcap alebo Gryphon sa zameriavajú práve na takúto ťažbu, zatiaľ čo iné využívajú kombináciu obnoviteľných zdrojov a zemného plynu.
Práve vďaka neustálemu vzniku nových severoamerických spoločností zameraných na ťažbu Bitcoinu, sa zvyšuje aj hashrate pochádzajúci priamo z USA. Tento štát má pred sebou avšak ešte dlhú cestu, kým sa jeho hashrate vyrovná tomu v Číne.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter a nie je finančným poradenstvom. V žiadnom prípade neinvestujte svoje peniaze do ničoho, čomu úplne nerozumiete a nikdy neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiť.
Páči sa ti náš obsah? Môžeš nás podporiť šálkou kávičky. ☕
Obsah tvoríme bez nároku na zisk. Sme kryptomenoví nadšenci a ak máš pár eur naviac, budeme radi za tvoju podporu. 😊