Podobne, ako v prípade iných FUD o čínskom zákaze kryptomien, aj najnovšie nasledoval pád cien, keďže trh zasiahli extrémne obavy. Tentoraz to však bolo horšie, pretože problémy prišli v čase, keď sa Bitcoin ešte len snažil zotaviť z prepadu vyvolaného aj Elonom Muskom. Strach, neistota a pochybnosti dosiahli vrchol v stredu, keď sa Bitcoin dostal na dno 30 000 USD kvôli starým správam o „zákaze kryptomien“, ktoré má opäť na svedomí Čína.
🔥 Sleduj novinky z Krypto Planet na Facebooku aj Twitteri.
Čína a jej FUD história
Prvý oficiálny zákaz kryptomien vyšiel v roku 2013. Čínske regulačné problémy s kryptomenami sa datujú do decembra 2013, keď sa Bitcoin obchodoval za približne 800 USD. V tom čase centrálna banka zakázala finančným inštitúciám a iným spracovateľom platieb poskytovať služby burzám a obchodníkom s kryptomenami.
Regulačné orgány tiež nariadili spoločnostiam súvisiacim s kryptomenami prísne dodržiavať opatrenia na zabezpečenie súladu s pravidlami AML a KYC. Čínski občania boli následne upozornení na nebezpečenstvá spojené so zapojením sa do obchodovania s kryptomenami.
Niekoľko dní pred zákazom, Čína vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že Bitcoin nepovažuje za zákonné platidlo, ale za virtuálnu komoditu. To znamená, že obchodovanie s Bitcoinom nebolo nezákonné, ale obchodníci nemohli využívať banky na spracovanie svojich nákupov kryptomien.
Ako sa dalo očakávať, Bitcoin po tom, čo sa táto správa dostala do médií, zaznamenal veľký prepad a cena sa prepadla zo 700 USD na 450 USD, čo predstavuje 35 % prepad za jediný deň.
Čína a zákaz ICO (2013)
Štyri roky po počiatočnom zásahu proti Bitcoinu vydali čínske regulačné orgány 4. septembra 2017, v čase rozmachu ICO, nariadenie, v ktorom vyhlásili, že všetky formy prvotných ponúk mincí (ICO) sú v krajine nezákonné.
Vo vyhlásení Čína uviedla, že používanie kryptomien, ako sú Bitcoin a Ethereum, na vykonávanie ICO, je nepovolené a predstavuje nezákonnú formu verejného financovania. Regulačné orgány nariadili, aby sa všetky ICO ukončili a finančné prostriedky sa museli okamžite vrátiť investorom. Po tejto správe utrpel trh s kryptomenami ďalší neúspech, keďže top mince ako BTC a ETH klesli o viac než 12 %, resp. 16 %.
Regulácie ťažby Bitcoinu (2018-2019)
V januári 2018 sa objavili správy, že Čína plánuje zásah proti ťažiarom Bitcoinu. Hlavné médiá vtedy informovali, že čínske orgány navrhli rôzne spôsoby, ako odradiť ťažbu bitcoinov v krajine. V roku 2019 zaznela tá istá stará pesnička, keď sa znovu objavila ďalšia správa, že Čína chce zakázať ťažbu Bitcoinu, pretože táto činnosť „nedodržiava príslušné zákony a predpisy, je nebezpečná, plytvá zdrojmi alebo znečisťuje životné prostredie“.
Bitcoin nakoniec aj tak vyhráva
Pri pohľade na všetky negatívne správy z Číny od roku 2013 je jedna vec istá. Bitcoin vždy víťazí. Je to preto, že napriek dlhej histórii čínskych FUD o zákaze kryptomien sa Bitcoinu a celému krypto priemyslu naďalej darí. Trh sa rozrástol na biliónový priemysel, pričom len Bitcoin má na tejto hodnote viac ako 40 % podiel. A niet pochýb o tom, že toto 12 rokov staré odvetvie má ďalší potenciál rastu.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter a nie je finančným poradenstvom. V žiadnom prípade neinvestujte svoje peniaze do ničoho, čomu úplne nerozumiete a nikdy neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiť.
Páči sa ti náš obsah? Môžeš nás podporiť šálkou kávičky. ☕
Obsah tvoríme bez nároku na zisk. Sme kryptomenoví nadšenci a ak máš pár eur naviac, budeme radi za tvoju podporu. 😊