On chain metriky naznačujú, že Bitcoin bol za posledné dva mesiace pod veľkým predajným tlakom zo strany veľrýb. Päť kľúčových ukazovateľov však značí, že z hlavných predajcov sa čoskoro stanú hodleri Bitcoinu, pričom inštitucionálny dopyt zostáva stále vysoký. Vďaka týmto faktom je veľká pravdepodobnosť, že BTC v blízkej dobe prekoná a nastolí svoju novú ATH (All time high).
1. Veľryby už nepredávajú
Počet veľrýb, ktoré majú na svojich účtoch viac 1000 Bitcoinov, sa od 8. februára znížil o viac ako 10%, čo značí, že v tom čase veľryby skôr predávali ako kumulovali.
V súčasnosti však dáta z platformy Glassnode ukazujú, že počet veľrýb začal na začiatku apríla opäť mierne stúpať. Tento fakt naznačuje, že veľryby by nateraz mali skončiť s predajom svojich BTC a opäť začať kumulovať.
2. Predaj BTC zo strany hodlerov sa spomaľuje
On chain metrika CDD = Coin Days Destroyed, je často využívaná tradermi na posúdenie „váhy“, ktorá určuje, ako veľmi dlhodobí hodleri predávajú. Pre zaujímavosť, táto váha sa vypočíta tak, že sa počet mincí v transakcií vynásobí počtom dní, ktoré uplynuli od posledného použitia týchto mincí. V praxi to teda znamená to, že čím je CDD vyššie, tým viac hodleri predávajú.
Od začiatku tohto roka sa však predaj BTC zo strany dlhodobých hodlerov nielen drasticky spomalil, ale takmer sa dokázal vrátiť na hodnoty zo začiatku bullrunu ešte v roku 2020. Tento poznatok napovedá, že aj dlhodobí hodleri v blízkej budúcnosti očakávajú rast BTC a namiesto predaju začínajú opäť kumulovať.
3. Z minerov sa opäť stali hodleri
Nie je tajomstvom, že za občasnými poklesmi ceny Bitcoinu stoja práve jeho mineri, ktorí sú nútení svoje BTC predať, aby zaplatili výdavky. Avšak keď svoje Bitcoin mince odmietnu predať, stanú sa z nich držitelia.
On chain metrika nazývaná Miner Net Position Change, ukazuje mesačný rozdiel v počte držaných Bitcoinov zo strany minerov. Ako môžete vidieť z grafu, aj mineri začali po 3 mesiacoch predávania svojich Bitcoinov opäť kumulovať.
4. Inštitucionálny dopyt zostáva vysoký
Napriek veľkému predajnému tlaku zo strany veľrýb, sa inštitucionálny dopyt po Bitcoine neznížil. Čistý objem prevodu Bitcoinu z búrz a na burzy je hlboko v mínuse, takmer na historickom minime, čo znamená, že v súčasnosti sa z búrz Bitcoin viac vyberá, ako sa do nich vkladá.
Toto je znakom toho, že tieto mince sa presúvajú do „cold storage“, čo je pre inštitúcie typickým znakom. Tie totiž majú tendenciu svoje dlhodobé investície skôr uchovávať, než by ich nechali na burzách. Vďaka tejto metrike môžeme usúdiť, že inštitúcie v blízkej budúcnosti predávať neplánujú a naopak sa snažia kumulovať čoraz viac Bitcoinov.
5. Stúpajúci trojuholník na týždennom grafe BTC/USD je v bode zlomu
Od začiatku februára sa na grafe BTC/USD formoval týždenný stúpajúci trojuholník (ascending triangle).
Ako môžeme vidieť z grafu, v súčasnosti je väčšia šanca, že bude prelomený smerom nahor, keďže cena je bližšie k odvesne ako k prepone. Ak by sa tak stalo, veľkosť jednej z odvesien naznačuje, že najbližšia hodnota po prípadnom breakoute by bola až úctyhodných 79000 dolárov.
Vďaka týmto piatim kľúčovým dôvodom môžeme očakávať v blízkej budúcnosti rast hodnoty Bitcoinu. Najväčší hráči ako veľryby, dlhodobí hodleri, mineri alebo inštitúcie, títo všetci začali opäť kumulovať, čo značí ich obrovskú dôveru v rast ceny Bitcoinu.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter a nie je finančným poradenstvom. V žiadnom prípade neinvestujte svoje peniaze do ničoho, čomu úplne nerozumiete a nikdy neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiť.
Upozornenie: Tento článok má informatívny charakter a nie je finančným poradenstvom. V žiadnom prípade neinvestujte svoje peniaze do ničoho, čomu úplne nerozumiete a nikdy neinvestujte viac, ako si môžete dovoliť stratiť.
Páči sa ti náš obsah? Môžeš nás podporiť šálkou kávičky. ☕
Obsah tvoríme bez nároku na zisk. Sme kryptomenoví nadšenci a ak máš pár eur naviac, budeme radi za tvoju podporu. 😊